Leto sa nesie v znamení cestovania. Kým niekto vyráža do ďalekých krajín, iný sa chystá preskúmať krásy svojej vlasti. V oboch prípadoch nás čaká čas strávený mimo domova bez obvyklej dennej rutiny a návykov – vrátane tých stravovacích. Ak sa chystáte na aktívnu dovolenku v horách namiesto leňošenie na pláži, môžete hovoriť o výhode. S pravidelnou fyzickou aktivitou a energetickým výdajom sa predsa len priberať moc nedá, aj keď ste na dovolenke. V iných prípadoch ale môže byť vysnívaná dovolenka zároveň značným rizikom pre vašu váhu a kondíciu, prináša totiž celý rad lákadiel, ktorým sa len ťažko odoláva – all inclusive ponuky, fastfoody, reštaurácie a bufety, vyprážané a mastné pokrmy, sladké dezerty aj alkoholovej nápoje.
Hoci si mnoho ľudí ospravedlňuje dovolenku tým, že sa koná len raz za rok, tak prečo ju nevyužiť naplno, po návrate domov často ľutuje zahozeného progresu a rozbitého jedálničku. Dovolenku si pritom môžete užiť aj v prípade rozumného a vyváženého stravovania s ohľadom na zdravý životný štýl, a to ako počas pobytov pri mori, tak v prírode alebo počas roadtripu. Stavte na naše tipy, ako jesť zdravo aj na cestách.
So zdravými desiatami podporíte fyzický výkon a doplníte energiu
Správne zvolená strava počas ciest navyše dokáže oveľa viac než len zachovať kondíciu a vyhnúť sa prázdnym kalóriám. Predovšetkým vie podporiť fyzickú výkonnosť a doplniť potrebné živiny a energiu. Navyše hovoríme o možnosti, ako jesť pestro. Do kategórie zdravých desiat totiž patrí nielen nakrájaná zelenina či čerstvé ovocie, ale tiež kocky syra, raw tyčinky a flapjacky, oriešky a semienka všetkého druhu alebo proteínové drinky, ktoré prídu vhod nielen pri fyzickom výkone.
Ako jesť zdravo na cestách?
Nachystajte si jedlo dopredu: Hummus, wrapy aj vajcia
V ideálnom prípade predchádzajte tomu, že by ste sa museli zastavovať v zmieňovanom rýchlom občerstvení (ktoré prakticky nikdy nezasýti) alebo neznáme reštaurácii. V týchto zariadeniach máme tendenciu siahnuť po nezdravé, aj keď možno lákavo vyzerajúci alternatíve obeda alebo večere. Lenže potom ľutujeme, a to nielen preto, že sme po takej strave skôr unavení než plní života.
Lenže ako takým zastávkam predchádzať? Jednoducho – stačí si chystať jedlo dopredu. Předchystávání jedla síce na začiatku zaberie trochu času, vo výsledku ale čas ušetrí. Nebudete musieť nikde zastavovať, zdĺhavo vyberať z ponuky a následne čakať na prípravu objednávky.
Namiesto tradičných rezňov a obložených bagiet si však skúste pribaliť okrem ovocia a zeleniny o niečo zdravšie a výživnejšie občerstvenie. Vyskúšajte napríklad krekery s krabičkou humusu alebo pohárom lieskovcového masla, wrap s kuracím mäsom, paradajkami a šalátom, vajcia natvrdo alebo tuniakový šalát.
Keď reštaurácie, tak tá lepšia voľba. Pozor si dávajte nielen na vyprážané jedla a prílohy
Že jedlo na cestu autom nestačí? Schmatol vás nečakane veľký hlad alebo ste si desiatu nabalili príliš malú? Potom vás návšteva v reštaurácii pravdepodobne neminie. Vopred ale odporúčame preskúmať menu podnikov, u ktorých zvažujete prípadnú zastávku. Vďaka tomu získate časový náskok – nemusíte teda robiť rýchlu voľbu na mieste pod tlakom ostatných – a hlavne dokážete vopred určiť, či daná reštaurácia za zastavenie vôbec stojí.
Na mieste potom možno odporučiť odriekania vyprážaných a fritovaných pokrmov, ďaleko lepší úpravou je dusenie, pečenie alebo grilovanie. Rovnako tak uprednostňujte ryby a chudé mäso pred tučným a ako prílohu voľte napríklad šalát, dusenú ryžu alebo varené zemiaky (bez masla), prípadne sa o prílohu s niekým podeľte. Dajte si tiež pozor na rádoby zdravé jedlá, ktorá však skrývajú značné množstvo kalórií ako cestoviny so smotanovými omáčkami alebo šalátové dresingy plné majonézy. Strážte si tiež porciu zeleniny – tá by mala ideálne plniť 1/4–1/2 taniere.
Majte čas pod kontrolou
Jesť pravidelne je základ, teda udržiavať vaše telo neustále sýte a spokojné je základ. Len tak sa môžete vyhnúť chuti na sladké a nezdravé jedlá a nadbytočnému prejedanie. Preto na cestách kontrolujte časový harmonogram a nezabúdajte svoje pripravené trvanlivé desiaty konzumovať každé 2–3 hodiny.
Proteínové doplnky nie sú len pre športovcov a na cestách prídu vhod
Cestujete tak často, že vám došla inšpirácia na ďalšie desiaty? Skúste to s proteínovými nápojmi, ktoré pomôžu nielen s denným príjmom dôležitých bielkovín, ale navyše vás spoľahlivo zasýtia a ich príprava je ľahká a jednoduchá. Všetko, čo potrebujete po ruke je shaker, odmerka a trocha vody. Behom 30 sekúnd tak môžete popíjať lahodný drink obohatený o celý rad prospešných látok. Rovnako tak možno odporučiť aj proteínová smoothie s vysokým podielom ovocia, alebo najrôznejšie proteínové tyčinky či kaše.
Žiadne prekvapenie. Voda vždy a všade
Mnoho cestovateľov má tendenciu brať si na cestu energetické nápoje a limonády s vysokým obsahom cukru a kofeínu. Nahraďte je obyčajnou vodou, či už neperlivú alebo perlivú, rozhodne však bez umelých dochucovadiel. Ak chcete si vodu dochutiť, siahnite po citrónu, pomarančmi, jahodách či šalátové uhorke. Vyskúšať môžete aj chia semienka.
Energiu skúste zároveň nájsť inde. S prenosným varičom alebo prístupom k horúcej vode nie je problém uvariť si kávu či zelený čaj, prípadne si so sebou vziať nápoje do termosky. Spoľahnúť sa môžete tiež na ovocie a zeleninu, ktoré sú navyše z veľkej časti (cca 90 %) tvorené vodou a pomôžu vám tak s hydratáciou organizmu.