Posilnite pred blížiacou sa zimou svoju imunitu tým najprirodzenejším a najľahším spôsobom vôbec – vhodne poskladaným jedálničkom. To, čo si dáme na tanier, vie naše telo až prekvapivo dobre využiť a jednotlivé účinné látky podporia obranyschopnosť aj vitalitu. Ktoré potraviny sú najvhodnejšie na posilnenie imunity? Vybrali sme tie najdôležitejšie.
Cibuľa
Slúži po stáročia na boj s baktériami, vírusmi aj na podporu imunity. Nájdeme v nej množstvo vitamínov a minerálov alebo napríklad karotény a silice. Ideálna je pri prechladnutí, chrípke, bolestiach krku a dokáže tlmiť infekcie dýchacích ciest.
Cibuľu môžete nakrájať na kocky a zaliať medom, vznikne tak cibuľový sirup, ktorý sa oplatí preventívne užívať po lyžičke každý deň. Možno z nej pripraviť aj cibuľový čaj a vývar do polievok, alebo ju môžete jesť aj surovú v šalátoch a nátierkach. Klasicky sa pridáva na panvicu pod mäsa a zeleninu, ale tepelná úprava znižuje účinnosť silíc a vitamínov.
Zázvor
Koreň zázvoru sa na podporu imunity využíva naprieč svetom, svoje pevné miesto má aj v tradičných medicínach. Obsahuje vitamín C, E, vitamíny skupiny B a niektoré minerály ako je horčík, sodík, draslík, železo alebo vápnik. Dôležitou zložkou sú aj esenciálne oleje a silice, ktoré podporujú imunitný systém a pôsobia protizápalovo.
Spomínaný obsah živín robí zo zázvoru ideálnu prevenciu proti chronickým ochoreniam dýchacích ciest. Funguje ale aj ako antiparazitikum v tráviacej sústave a poradí si aj s nevoľnosťou a zažívacími problémami.
Zázvor zahrieva, preto je skvelý, keď si ho nakrájate na kolieska a urobíte z neho čerstvý čaj, prípadne zmiešate s medom, škoricou a citrónom. Použiť sa dá aj nakrájaný či nastrúhaný v rôznych (nielen) zeleninových zmesiach.
Cesnak
Cesnak je antivirotikum známe po stáročia. Siahame po ňom vždy, keď sme prechladnutí, máme kašeľ alebo nás škriabe v krku. Toto korenie obsahuje množstvo vitamínov a minerálov a má aj preukázateľné protizápalové a antibiotické účinky. Antioxidanty v ňom obsiahnuté zároveň znižujú vplyv voľných radikálov. Obsahuje aj liečivé silice, ktoré ničia baktérie aj vírusy. Najúčinnejšou látkou je alicín, sírna zlúčenina uvoľňujúca sa po roztlačení alebo nakrájaní cesnaku.
V kuchyni má široké využitie pri varení, pečení a vyprážaní. Najlepší a najsilnejší je ale vždy čerstvý.
Kurkuma
Zlatistá kurkuma pochádzajúca z Indie je po tisícročia využívaná na podporu imunity a ako antiparazitikum na podporu trávenia. Je to aj silný antioxidant. Získala veľkú obľubu aj v našich zemepisných šírkach. Má silné protizápalové a antibiotické vlastnosti. Používa sa do omáčok, k pečenej zelenine, na panvicu k mäsu, ale dá sa z nej uvariť aj čaj.
Bylinky
Zabudnúť nesmieme ani na bylinky a ich blahodarný účinok, v ľudovom liečiteľstve sa využívajú od nepamäti. Čerstvé bylinky v sebe majú aktívnejšie látky na podporu obranyschopnosti organizmu, používať sa dajú ale aj sušené. Môžete ich pridávať do polievok, zeleninových šalátov, k mäsu aj prílohám.
- šalvia: v prírodnom liečiteľstve je šalvia lekárska známa svojimi dezinfekčnými, antibakteriálnymi a antiviróznymi účinkami. Šalviový čaj môže pomôcť s prechladnutím, chrípkou aj angínou, zatiaľ čo nálev zo šalvie je výborný ako kloktadlo pri bolesti v krku alebo pri zápalových ochoreniach a krvácaní ďasien.
- petržlen: účinnou látkou obsiahnutou vo všetkých častiach rastliny je silica (7 % v plodoch, 0,5 % v koreňoch), ktorej hlavnou súčasťou je apiol. Obsahuje tiež flavonoidy, provitamín A alebo vitamíny B, C a E. Dôležité sú aj minerálne látky, presnejšie draslík, horčík a železo.
- bazalka: nájdeme v nej množstvo liečivých látok – silice, triesloviny, flavonoidy a ďalšie.
- tymian: mierni kašeľ, bolesť v krku aj infekciu v ústach a všeobecne pôsobí protizápalovo. Tymian patrí v rámci rastlín k tým s vôbec najsilnejšími antiseptickými účinkami, poradí si s baktériami, plesňami, črevnými prvokmi a parazitmi. Je vynikajúcim dezinfekčným prostriedkom pre pľúca. Dá sa inhalovať aj kloktať.
Rastlinné oleje
Vďaka esenciálnym olejom a mastným nasýteným aj nenasýteným kyselinám nesmieme zabúdať ani na rastlinné oleje, či už je reč o olivovom, kokosovom, ľanovom, konopnom alebo napríklad sezamovom.
Riasy spirulina a chlorella
Za ideálny zdroj antioxidantov, vitamínov a minerálov na prirodzené posilnenie obranyschopnosti platia aj superpotraviny, medzi ktoré tieto zelené riasy radíme. Spirulina má obzvlášť vysokú koncentráciu beta karoténov a chlorella ponúka silné prebiotické účinky.
Superpotraviny môžete len tak rozmiešať vo vode a vypiť, alebo pridať do čerstvej ovocnej a zeleninovej šťavy, prípadne do smoothie.
Citrusy a bobuľoviny
Citrusy obsahujú veľké množstvo vitamínu C a silíc, ktoré posilňujú imunitu a majú antibakteriálne a protizápalové účinky. Aj keď vás to možno prekvapí, nie sú úplne ideálne na zimné obdobie, skôr od jari do zimy, pretože podľa tradičnej čínskej medicíny ochladzujú telo, čo môže pôsobiť paradoxne kontraproduktívne.
Mnoho prospešných látok je aj v čerstvých bobuľovinách, napr. v malinách, čučoriedkach a jahodách.
Ako inak posilniť imunitu?
Medzi osvedčené rady patria:
- dostatočný spánok
- pravidelný pohyb
- dodržiavanie pitného režimu
- zdravé tuky v jedálničku, obmedzenie pridaných cukrov
- minimum stresu
- komplexný detox tela
- otužovanie