Deň Zeme vo Fit-day: Prečo je výroba rastlinných proteínov šetrnejšie k prírode

Dvadsaťdvatý apríl sa po celom svete pripomína ako Deň Zeme a nabáda k diskusii o ekológii a environmentálnych témach. Pretože má stav životného prostredia priamy vplyv na kvalitu našich životov a treba myslieť aj na budúce generácie, ochranu prírody by sme za žiadnych okolností nemali podceňovať. Existuje mnoho spôsobov, ako životné prostredie menej zaťažovať a produkcia čisto rastlinných produktov predstavuje jeden z nich.

 

Klíčiaca zelená rastlinka v kopčeku hliny v rukách človeka

 

Pretože je pre nás vo Fit-day šetrnosť a ohľaduplnosť nielen k planéte, ale aj k ľudskému zdraviu na prvom mieste, od samotného založenia firmy bol cieľ jasný – vydať sa cestou rastlinných proteínov bez obsahu chémie v akejkoľvek podobe, a ponúknuť tak čistý a funkčný produkt, ktorý by ľuďom umožnil zdravo raňajkovať, desiatovať alebo podporovať športové výkony.

Za svojím rozhodnutím si aj po niekoľkých uplynulých rokoch stále stojíme a veríme v budúcnosť rastlinnej výroby – poďme si teraz povedať prečo.

3 dôvody, prečo je výroba rastlinných proteínov udržateľnejšia ako výroba srvátkových

Znížená spotreba vody o desiatky litrov na kilogram proteínu

Aj keď je naša planéta z viac ako 2/3 tvorená vodou, čistá voda tvorí z tohto objemu len necelá 3%. Ide nielen o vodu v riekach, jazerách a podzemí, ale aj o ľad, sneh a permafrost. Z toho vyplýva, že nie ku všetkým zdrojom sa vždy dostaneme a môžeme ich plne využiť – v skutočnosti si musíme vystačiť iba s 1,2 % vody, ktorá je pitná.

O časť tejto vody sa pochopiteľne musíme okrem iného deliť aj so zvieratami, uvážlivé hospodárenie s vodou je preto kľúčové.

Ako dokladá štúdia pod hlavičkou holandskej univerzity Twente, čísla hovoria jasne: pre produkciu 1 gramu proteínu získaného z mlieka je potrebných v priemere 31 litrov vody, zatiaľ čo u strukovín ide o 19 litrov vody. Tým, že teda namiesto najrozšírenejšej východiskovej suroviny na výrobu proteínových doplnkov stravy – srvátky – používame hrachový proteín, dokážeme výrazne zmenšiť spotrebu vody, ktorá sa následne môže využiť na iné účely.

 

Stádo kráv pasúcich sa na zelenom poli 

 

Úspora pôdy a menej znečistenia

Vďaka tomu, že na výrobu našich výrobkov využívame iba rastlinné zdroje, znateľne šetríme aj poľnohospodársku pôdu. Podľa dostupných dát je dokonca viac ako 1/3 zemského nezaľadneného povrchu určená na chov hospodárskych zvierat a pestovanie ich krmiva, čo je až prekvapivo veľké číslo. Táto skutočnosť navyše prispieva aj k tomu, že ľudstvo v priebehu rokov zápasí so stratou značného množstva biotopov.

Chov hospodárskych zvierat zároveň súvisí aj s produkciou živočíšneho odpadu obsahujúceho amoniak a množstvo ďalších nebezpečných látok, ktorý sa následne vstrebáva do pôdy a vodných zdrojov. Zvýšená koncentrácia amoniaku môže spôsobovať zápaly kože, dýchacích ciest, pľúc a očí.

Rastlinná výroba preto šetrí nielen pôdu, ale zachováva aj jej kvalitu, pretože rastliny zaberajú menej miesta a zároveň podliehajú prirodzenému rozkladu.

Lepšia kvalita vzduchu

Chov hospodárskych zvierat nesie podiel zodpovednosti aj na súčasnej prehlbujúcej sa klimatickej kríze. Veľkou mierou totiž prispieva k produkcii nebezpečného skleníkového plynu metánu – keď nebudeme brať do úvahy metán, ktorý sa prirodzene uvoľňuje v mokradiach, môžeme označiť chov zvierat spoločne s fosílnymi palivami a odpadmi za hlavných pôvodcov. Zverejnené dáta dokonca naznačujú, že chov dobytka zodpovedá až za 30,5 % všetkých emisií metánu spôsobených činnosťou človeka.

Oproti tomu rastliny v značnej miere fungujú ako prirodzený filter vzduchu, a to nielen, čo sa týka oxidu uhličitého, ale dokážu sa vysporiadať aj s mikroskopickými časticami najrôznejších látok. Viac rastlín teda zjednodušene znamená lepšiu kvalitu vzduchu pre všetkých.

 

Muž v čiernom tielku pije proteínový nápoj pri pláži

 

Dodajú rastlinné proteíny telu všetko potrebné, alebo treba kompromis?

Aj keď ekologické dopady pomerne jasne hovoria v prospech rastlinných proteínových nápojov, mnoho športovcov si kladie otázku, či im hrachový, konopný alebo napríklad sójový proteín dodá všetky potrebné živiny a pomôže s výkonom, budovaním svalov i následnou regeneráciou rovnakým spôsobom ako proteín srvátkový. Známou slabinou rastlinných proteínových doplnkov stravy sú totiž chýbajúce esenciálne aminokyseliny, ktoré telo potrebuje k svojmu správnemu fungovaniu, ale nedokáže si ich samo vytvoriť, a je tak odkázané na ich dopĺňanie. Tento problém sa však dá efektívne vyriešiť vďaka vyváženej kombinácii rôznych zdrojov proteínu.

Fit-day proteín: 100% rastlinný, funkčný, prekvapivo jemný a skvele stráviteľný

V našich proteínových koktailoch konkrétne nájdete hrachový a ryžový proteínový izolát v precízne zvolenom pomere pre vysoký podiel esenciálnych aminokyselín i BCAA aminokyselín (cca 6,5 ​​gramov v športovom rade performance na porciu). Hrachový izolát od európskeho dodávateľa ktorý používame, navyše prechádza špeciálnym procesom úpravy označovaným ako mikronizácia – vďaka tomu sa od konkurencie odlišuje jemnejšou textúrou, lepšou stráviteľnosťou i vylepšenou mierou vstrebateľnosti. S každou porciou nápoja môžete doplniť 28–33 gramov kvalitných rastlinných bielkovín, prostých všetkých alergénov vrátane lepku, laktózy a sóje, ale aj spomínaných umelých aditív.

Telo teda v žiadnom ohľade trpieť nebude a vy môžete urobiť niečo ako pre svoje zdravie, tak pre planétu. Zdanlivo malé zmeny mávajú veľký vplyv. Budeme radi, keď sa k nám pridáte.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.