Každý z nás sa už určite stretol so situáciou, keď sa napriek huňatému svetru, horúcemu kúreniu alebo mäkkej deke nemohol zahriať. Riešenie je pritom blízko, presnejšie vo vašej kuchyni. Správne zvolené a pripravené potraviny dokážu zvýšiť telesnú teplotu, dodať energiu a zasýtiť, rovnako ako vyvolať spokojný pocit.
Prečo sú niektoré potraviny vhodnejšie pre zimu ako iné
Každá potravina má na telo určitý vplyv: niektoré ochladzujú, iné sú neutrálne, zatiaľ čo ďalší organizmus prehrievajú – a práve tie by mali tvoriť základ jedálneho lístka na zimné mesiace. Všeobecne ide o potraviny s vysokým obsahom bielkovín, zdravých tukov a komplexných sacharidov, ktoré telo dlhšie trávia, čo vedie k prirodzenému zvýšeniu vnútornej teploty.
Dôležité sú aj antimikrobiálne vlastnosti niektorých potravín, ktoré chránia pred prechladnutím a infekciami alebo ich schopnosť zvýšiť aktivitu tráviacich enzýmov pre zaistenie úplnej asimilácie živín. Myslieť treba aj na dostatočný prísun vitamínov a minerálov, z toho hlavne vitamíny A, E, C, D, zinok, železo a vápnik.
Najlepšie potraviny do mínusových teplôt
Nevarená strava by sa mala konzumovať len výnimočne, vhodné sú polievky, vývary, kaše a zeleninové i strukovinové pokrmy doplnené o pikantné korenie, ktoré prekrvujú telo. Obmedzte mliečne výrobky, exotické ovocie a chladené nápoje.
- tepelne upravená koreňová zelenina: zemiaky, batáty, mrkva, repa, zeler, paštrnák, kvaka
- strukoviny a listová zelenina
- ovsené vločky a kaše
- korenie: kurkuma, korenie, chilli, škorica, badián, klinček, horčica, rasca + čerstvý cesnak, chren, zázvor, cibuľa
- ovocie: hrušky, jablká, banány
- sušené ovocie: datle, marhule, brusnice, vhodné je aj kompótované
- pšeno, pohánka, quinoa, bulgur, ryža, sója
- celozrnné potraviny
- orechy a semienka: vlašské orechy, mandle, kešu, slnečnicové semienka, mak
- vajcia
- maslo, ghí a ostatné tuky
- ryby, chudé mäso
- syry: plesňové, kozie a ovčie
- kakao a kakaové produkty vrátane horkej čokolády
- med
- (varené) červené víno, čaje (napr. zázvorový s medom a citrónom)
Zimný jedálniček v priebehu dňa: Čo si dať na raňajky, obed a večeru
Raňajky
Skvelý spôsob, ako začať deň, je s miskou ovsenej (alebo pšeničnej, ryžovej či pohánkovej) kaše, ktorá spoľahlivo zasýti vďaka vysokému podielu vlákniny, a zároveň dodá energiu postupne v priebehu celého dopoludnia. Pre ešte väčšiu dávku živín a pozitívnych účinkov môžete kašu dozdobiť ovocím, orechmi a medom.
Vychutnať si môžete aj banánový chlebíček, lievance alebo mugcake doplnené napríklad o proteín – jednoducho horúce raňajky plné komplexných sacharidov. Pokiaľ ale ráno nemáte chuť na sladké, dobre poslúži aj vajíčka, napríklad taká omeleta so špenátom, ktorý je dobrým zdrojom zinku. Zároveň platí, že zimné raňajky môžu obsahovať viac kalórií ako obvykle.
Obed
Na obed je vynikajúcou voľbou polievka, a to v akejkoľvek podobe – či už silné vývary s rezancami, strukovinové alebo krémové zeleninové polievky, ideálne ale bez smotany. Zahreje vás aj karí z tekvice a tofu, fazuľové chilli alebo zapečené batáty.
Večera
Tipom, ktorý nesklame môže byť teplý šalát z quinoy s praženými píniovými orieškami, dusená zelenina s rybou, rôzne nákypy, rizota a eintopfy – varenie v jednom hrnci sa na zimu obzvlášť odporúča. Jednotlivé pokrmy oživia a nutrične obohatia aj kvasená zelenina a bylinky, tie podporia trávenie.
Olovrant
Na desiatu odporúčame hrsť sušeného ovocia a orechov, chia puding alebo brownies z kvalitného kakaa a sušenými datľami alebo medom namiesto cukru.
Ďalších 7 tipov, ktoré môžu pomôcť v boji s chladom
- Nezabúdajte na trochu pohybu. Nemusíte pritom hneď vyraziť na bežky, svižná prechádzka bude stačiť.
- Vyskúšajte pravidelné saunovanie.
- Strážte si dostatok železa. Vedeli ste, že nedostatok železa môže byť dôvodom, prečo máte neustále studené ruky a nohy? Nedostatok železa totiž spôsobuje anémiu a bráni správnemu zásobovaniu tela kyslíkom. V jedálničku preto nesmú chýbať potraviny bohaté na železo.
- Myslite na pitný režim. Keď je telo dehydratované, nedokáže správne regulovať vnútornú teplotu.
- Alkohol si doprajte iba minimálne. Aj keď po poháriku často pociťuje teplo, alkohol vaše telo reálne nezahreje. Teplo, ktoré sa dostaví, je spôsobené rozšírením ciev pod kožou, kedy sa krv dostáva na povrch kože – preto človek pri konzumácii alkoholu často sčervená. Krv na povrchu zároveň znamená, že sa telo nemôže skutočne zahriať a naopak znižuje teplotu telesného jadra. Ide teda len o chvíľkový pocit a skôr ilúziu.
- Kofeín dokáže divy. Podporuje totiž proces termogenézy (rovnako ako mnoho iných potravín zo zoznamu), teda prekrvenie a prehriatie podkožných vrstiev. Kávu preto v zime vynechávať nemusíte.
- Vrstvite oblečenie. Strategické vrstvy oblečenia (napr. termotričko) vám pomôžu udržať telesné teplo. Hlavným cieľom je znížiť množstvo kože, ktorá je vystavená poveternostným vplyvom. Tesnejšie kúsky majte bližšie k telu a potom vrstvite tie voľnejšie a ľahko odnímateľné.