Rastúce teploty, dlhšie dni, viac slnka a prebúdzajúca sa príroda. Je pochopiteľné, že jar vítame s nadšením a nemôžeme sa dočkať, až budeme tráviť čas na čerstvom vzduchu. Nie každého ale pohľad z okna automaticky nabíja energiou a miesto plánovania výletov alebo obmeny šatníka sa stretáva s až nezvyklou únavou, bolesťami hlavy či nespavosťou. Pokiaľ vám tieto príznaky znie povedome, pravdepodobne ste sa s jarnou únavou už stretli. Poďme si o nej povedať niečo viac.
Aj keď sa názory odborníkov a lekárov na jarnú únavu líšia a neexistuje mnoho štúdií, ktoré by sa jej detailne zaoberali, ide o celosvetovo známy fenomén súvisiaci s hormonálnymi zmenami a rytmom organizmu.
Vo väčšine prípadov sa únava objavuje hneď na jar, od polovice marca do polovice apríla, po niekoľkých prvých, výrazne teplejších dňoch. Problémy by nemali trvať viac ako pár týždňov, existujú ale spôsoby, ako celý proces urýchliť a do budúcnosti sa únave treba úplne vyhnúť – v jednoduchosti stačí dopriať telu to, čo počas zimy najviac postrádalo: slnko, čerstvý vzduch a jedálniček bohatý na vitamíny.
Ako sa sezónna únava prejavuje
Symptómy sú rôzne a líšia sa závažnosťou, respektíve mierou, akú narúšajú bežný život. Medzi tie najčastejšie spomínané každopádne patria:
- slabosť, vyčerpanie
- zvýšená citlivosť na zmeny počasia
- závraty
- výkyvy nálad, podráždenosť
- bolesť hlavy a kĺbov
- nesústredenosť
K jarnej únave sú náchylnejšie určité skupiny osôb, ide najmä o ženy s nízkym krvným tlakom a jedincov so zlou fyzickou kondíciou. Spomenúť môžeme aj všeobecne mladšie a zároveň staršie ročníky.
Prečo sa s príchodom jari cítime unavení? Zabrať dostáva obehový systém a mení sa aj hladina hormónov v tele
Zimné obdobie všeobecne núti k pasívnejšiemu životnému štýlu, na vine sú nízke teploty a nedostatok sveta. Keď sa potom s jarou vonku oteplí a pribudne slnečných lúčov, telo si novým podmienkam najprv privyká, pričom dĺžka adaptácie je subjektívna a často má za následok dočasne zníženú hladinu energie a ďalšie vyššie popísané ťažkosti.
So zvýšenou záťažou sa stretáva napríklad obehový systém, ktorý musí reagovať na zvyšujúcu sa teplotu vzduchu vrátane pre jar typických výkyvov. Teplo reguluje pomocou ciev, ktoré podľa aktuálnej potreby rozširuje alebo sťahuje. Rozšírenie ciev potom sprevádza pokles krvného tlaku.
Pribúdajúce denné svetlo tiež vedie k hormonálnym zmenám. Dva hormóny, ktoré v tomto prípade zohrávajú hlavnú úlohu, sú serotonín a melatonín. Zatiaľ čo stimulačný serotonín (známy tiež ako hormón šťastia) sa uvoľňuje vo väčšej miere, koncentrácia melatonínu v krvi, zodpovedného za spánok, klesá. Aj v tomto prípade teda telo potrebuje ako čas, tak energiu na to, aby dokázalo obnoviť sezónnu rovnováhu.
Svoj podiel viny nesie aj zmena času, respektíve "strata hodiny", ktorá rozhodí v zime zažitý denný a nočný rytmus – následkom môže byť zhoršená kvalita spánku. Niektorí z nás potom bojujú aj s nepríjemnými alergiami, kvôli ktorým bývajú narušené hlbšie a regeneračné fázy spánku.
Najlepšie spôsoby, ako s jarnou únavou bojovať
Keď sme si už prezradili, čo slabosť spôsobuje, je najvyšší čas spomenúť osvedčené spôsoby, ako sa s únavou vysporiadať.
Vitamíny
Dostatočný príjem vitamínov je kľúčom k prevencii jarnej únavy, zvlášť v okamihu, keď je imunitný systém s koncom zimy oslabený. Špeciálnu pozornosť by sme mali venovať vitamínu C, ktorý:
- prispieva k zníženiu miery únavy a vyčerpania,
- podporuje normálnu funkciu energetického systému
- a napomáha k normálnej funkcii imunitného systému.
Jeho dennú odporúčanú dávku stanovujú lekári na 80–100 mg denne. Pretože si organizmus nedokáže vytvárať zásoby vitamínu C (len na 1–2 dni), je naozaj žiaduce dopĺňať ho pravidelne. S tým vám okrem čerstvého ovocia a zeleniny môže pomôcť aj naše lahodné proteínové smoothie s dennou odporúčanou dávkou vitamínu C v každej porcii. Ten je navyše plne prírodný, v podobe výťažkov z plodov tropických čerešní acerola, a tým pádom pre telo lepšie vstrebateľný.
Rovnako sú dôležité aj vitamíny skupiny B, ktoré fungujú okrem iného ako regulátory energetického metabolizmu. Vitamín B12 spoločne s kyselinou listovou je potom zvlášť prospešný pre tvorbu vyššie spomínaného serotonínu. Nevýhodou je, že sa B12 nachádza výhradne v živočíšnych produktoch ako je mäso, mliečne výrobky alebo vajcia, a tým pádom je tento vitamín horšie dostupný pre vegetariánov, vegánov a jednoducho všetkých, ktorí sa snažia množstvo živočíšnych produktov vo svojom jedálničku obmedziť. Aj preto môžete obsah B12 nájsť na etikete každého proteínového nápoja Premium, ktorý s jeho doplňovaním pomôže rovnako efektívne, ako špeciálne doplnky stravy v podobe tabliet, kapsúl alebo kvapiek.
Pohyb na čerstvom vzduchu
Práve pohyb, aj napriek všetkej možnej nechuti, je presne tým, čo môže telu výrazne pomôcť prebrať sa z jarnej únavy. Samozrejme nie je dobré lámať veci cez koleno a brať pohyb ako výzvu, začať môžete napríklad cielenou 30 minútovou prechádzkou alebo jednoducho po ceste z práce vystúpiť z autobusu o pár zastávok skôr. Dôležité je zapojiť celé telo a vedome čerpať energiu zo slnka a prírody.
Pokiaľ sa predsa len cítite pripravení odviesť väčší výkon, potom môžeme odporučiť vytrvalostné športy, ako je beh alebo jazda na bicykli, ktoré stimulujú krvný obeh a zaháňajú únavu. Podobný efekt má aj ranné cvičenie a striedavé sprchy.
Ľahký jedálniček + pitný režim
Sústreďte sa na konzumáciu čerstvých a zdravých sezónnych potravín, ktoré sú bohaté na živiny potrebné na aktiváciu radu metabolických procesov. Konzumácia ľahkej stravy rozdelenej do niekoľkých malých porcií denne navyše uľahčuje telu trávenie a pomáha naštartovať organizmus. Zabudnite preto na ťažšie, korenené a dlho varené pokrmy, bohaté na tuky a sacharidy, ktoré nás sprevádzali počas zimy. S príchodom jari by mal tanier hrať farbami.
V receptoch sa nebojte použiť aj jarné bylinky, ako je medvedí cesnak, žihľava, ľubovník alebo koreň a listy púpavy. Jedálny lístok spestrí aj najrôznejšie klíčky, orechy, sušené ovocie a semienka, bohaté na antioxidanty.
Čo sa týka pitného režimu, stavte všetko na čistú pramenitú vodu. Tá zohráva dôležitú úlohu v biochemických reakciách v našom tele vďaka minerálom a zlúčeninám, ktoré prirodzene obsahuje. Denne by sme mali vypiť 2,5–3 litre.
Pravidelný spánok
To, že je nevyhnutné dopriať si pokojný a dostatočne dlhý spánok je snáď viac než jasné. Dôležitá je však aj hodina, v ktorú chodíme spať av ktorú vstávame, a to ako vo všedné dni, tak cez víkendy, ak si chceme vytvoriť určitú rutinu a podporiť prirodzený rytmus organizmu.
Jarný detox
V neposlednom rade môžeme odporučiť aj reštart v podobe detoxikačnej kúry. Správne vykonaný detox dopraje telu čas na regeneráciu, nastolí vnútornú rovnováhu a obnoví správne zažívanie aj fungovanie metabolizmu. Vyššie spomínané procesy obvykle sprevádza aj pocit zvýšenej vitality a energie či pokojnejší spánok.
Vyskúšať môžete napríklad náš ucelený plán na 20 dní s názvom Jitkin detox, ktorý okrem balíčka produktov obsahuje aj e-knihu so všetkými potrebnými informáciami, jedálničkom a receptami na každý deň.
V prípade, že únava trvá predsa len dlho (napr. niekoľko mesiacov), je príčina pravdepodobne inde ako v zmene ročného obdobia a bohužiaľ len tak neodznie. V takejto situácii neváhajte vyhľadať odbornú lekársku pomoc, môžete predísť závažnejším zdravotným problémom.