Neodolateľné kešu orechy: Čím vás prekvapí?

Tiež ste si vytvorili menšiu závislosť na sladkých a maslovo jemných kešu? A čo keby sme vám povedali, že v skutočnosti vôbec nejde o orechy, že z ich škrupiny vyteká toxický olej a že napriek vysokému podielu tukov môžu pomôcť aj s chudnutím? Tento článok vás skrátka prekvapí a zároveň odpovie na všetko, čo vás kedy o kešu mohlo zaujímať!

 

Kešu orechy v čiernej miske na jutovej látke

 

Z Brazílie cez Indiu do celého sveta

Ak si chceme povedať príbeh o tom, ako si kešu obľúbili milióny ľudí naprieč kontinentmi, treba začať v severovýchodnej Brazílii, kde orechy pôvodne rástli a odkiaľ ich v 16. storočí portugalskí moreplavci doviezli do Indie. Stromy prvýkrát vysadili v západoindickom štáte Goa, aby zabránili erózii pobrežia vďaka ich rozsiahlemu koreňovému systému a rozložitej korune, ktorá chráni pôdu pred dažďom. Z pobrežia sa kešu čoskoro rozšírili aj do vnútrozemia Indie a celej juhovýchodnej Ázie (k tomu hojne prispeli slony pojedajúce orechy), až nakoniec doputovali aj do ďalekej Afriky.

Dnes považujeme kešu za jedny z najcennejších orechov na trhu, medzi najväčších producentov patrí predovšetkým Vietnam, ktorý vyváža kešu do viac ako 60 krajín sveta, ďalej India, Pobrežie Slonoviny, Filipíny a Benín. Celosvetová produkcia v roku 2020/2021 predstavovala viac ako 3,8 miliónov ton surových orechov. Z úctyhodného čísla si môžeme zároveň odvodiť aj to, že pestovanie, spracovanie a vývoz kešu má tiež významnú sociálnu hodnotu, pretože poskytuje dôležité pracovné miesta miliónom ľudí.

Ako kešu rastú

Samotný strom, na ktorom kešu rastú, nesie názov obličnik západný. Ide o stálezelenú tropickú drevinu s hustou korunou a pokrútenými vetvami, dosahujúcu výšku 12–14 metrov. Drevu obličniku sa hovorí biely mahagón, je veľmi tvrdé a používa sa na výrobu nábytku. Priamo z vetiev rastú pretiahnuté hruškovité útvary, v dobe zrelosti žltej alebo červenej, označované ako kešu jablká (v skutočnosti ide o zdurené stopky). Tie sú okrem iného bohaté na vitamín C a chuťovo pomerne špecifické, pripomínajú totiž tropickú kombináciu manga a citrusov doplnenú o nesladkú príchuť uhorky alebo papriky. V miestach pestovania sa jablká bežne konzumujú čerstvé aj varené a pripravujú sa z nich džemy aj alkoholické nápoje či ocot.

 

Červená kešu jablká na strome

 

Na spodnej časti kešu jablka nájdeme pravý plod obličniku – kešu oriešok vo veľmi tvrdej hnedozelenej škrupine. Z čisto botanického hľadiska teda nemôžeme o kešu hovoriť ako o orechu alebo kôstkovici, ide o nažku čiže druh semena. Zaujímavosťou je, že z každého jablka vyrastá iba jeden plod, je tak jasné, že na jednom strome veľa kešu orechov nedozrieva, najviac ide o 50 kilogramov ročne. Na prvý dobrý zber sa navyše čaká až 8 rokov, čo sa tiež podpisuje na výslednej cene obľúbených orechov.

Náročný proces spracovania alebo pozor na popáleniny a pľuzgiere

Kým sa kešu dostanú na náš stôl, musia prejsť náročným procesom spracovania, ktorý zahŕňa množstvo krokov. Po zbere treba orechy oddeliť od jabĺk, upražiť, schladiť, rozlúsknuť, olúpať z tenkej šupky, usušiť a následne roztriediť do niekoľkých obchodných tried. Pri triedení sa berie do úvahy farba, tvar i veľkosť orecha a akékoľvek viditeľné nedostatky.

Najnáročnejšie je samotné vybratie kešu orecha z takmer nedobytnej škrupiny. Aby toho nebolo málo, škrupina je navyše silne toxická a po rozlúsknutí z nej vyteká žieravý olej kardol, ktorý pri kontakte s pokožkou spôsobuje popáleniny. Za účelom minimalizácie rizika sa preto orechy najprv ohrievajú horúcim vzduchom alebo parou, prípadne sa smažia v oleji. Kardol je totiž prchavou látkou a za vyšších teplôt vyprcháva. To, že sa kešu počas spracovania musí zahriať na vysokú teplotu zároveň vysvetľuje skutočnosť, prečo bežne nenesú označenie RAW ako rad iných orechov.

Alternatívou ručnému spracovaniu sú špeciálne stroje na lúpanie kešu. Tým, že sa každý orech veľkostí aj tvarom mierne líši ale vzniká väčšie množstvo úlomkov a jadier kontaminovaných kardolom. Stroje sú navyše drahé a vyplatia sa len pri spracovaní naozaj veľkého množstva kešu orechov – preto sa obvykle uprednostňuje spomínané ručné spracovanie, aj keď časovo náročnejšie.

 

Koncept zdravej výživy – kešu a ďalšie orechy v pohári, zelenina a ovocie

 

Živiny a účinné látky v kešu

Kešu obsahujú množstvo živín. Už jedna hrsť naturálnych orechov (asi 28 gramov), vám dodá približne:

  • 157 kalórií
  • 5 gramov bielkovín
  • 12 g tuku
  • 9 g sacharidov
  • 1 g vlákniny

  • 67 % DOD (dennej odporúčanej dávky) medi
  • 20 % DOD horčíka
  • 20% DOD mangánu
  • 15 % DOD zinku
  • 13 % DOD fosforu

  • 8 % DOD vitamínu K
  • 7 % DOD vitamínu B6

Okrem toho sa kešu orechy radia medzi účinné antioxidačné zdroje, čo v praxi znamená, že pomáhajú udržiavať telo zdravé tým, že neutralizujú molekuly známe ako voľné radikály, ktoré spôsobujú poškodenie. Môžeme tak vyhlásiť, že sa kešu orechy podieľa na znižovaní zápalov aj riziku vzniku ochorenia (1). Bohaté sú najmä na dve skupiny antioxidantov – polyfenoly a karotenoidy.

Vysoký podiel tukov navyše zlepšuje absorpciu živín rozpustných v tukoch ako sú napríklad vitamíny A a D.

Ako pôsobia kešu orechy na zdravie človeka?

Chudnutie

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že v dobe diéty je zaradenie tučných orechov do jedálnička kontraproduktívne, opak je pravdou. Vďaka kombinácii zdravých tukov a vlákniny dokážu kešu efektívne zasýtiť a znížiť pocit hladu. Môžete tak predísť zbytočnému prejedaniu a konzumácii rýchlych, ale nezdravých desiat. Ostatne aj výsledky vedeckých štúdií potvrdzujú, že strava bohatá na orechy prináša predpoklad väčšieho úbytku hmotnosti a celkovo nižšej telesnej hmotnosti ako tá bez orechov (2, 3).

Srdce a cholesterol

Mononenasýtené a polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré kešu obsahujú, pomáhajú tiež znižovať hladinu LDL cholesterolu a triglyceridov, a tým pádom všeobecne znižovať riziko kardiovaskulárnych ochorení, mŕtvice či infarktu (4, 5).

Cukrovka 2. typu

Vďaka tomu, že majú kešu orechy nízky podiel cukru a sú bohaté na vlákninu, môžu prispievať k zníženiu hladiny cukru v krvi a chrániť pred vznikom cukrovky 2. typu (6, 7).

 

Banánové lievance s kešu orechmi a javorovým sirupom

 

V kuchyni sa s nimi nudiť nebudete

Aj keď si väčšina z nás vychutnáva kešu len tak samotné, bola by škoda nevyužiť kulinársky potenciál, ktorý ponúka. Perfektne doplní celý rad slaných i sladkých pokrmov, inšpiráciu môžeme hľadať hlavne v thajskej a indickej kuchyni.

Top 7 spôsobov, ako využiť kešu:

  • na prípravu neodolateľne krémového kešu mlieka – stačiť vám budú orechy, voda, zladilo podľa vlastného výberu a mixér
  • na pečenie a dezerty, či už ich pridáte priamo do cesta alebo nimi ozdobíte výsledok snaženia
  • ako nevyhnutnú prísadu do najrôznejších ázijských pokrmov – od vyprážanej ryže cez rezancové pokrmy až po karí alebo kormu
  • na výrobu kešu masla z najemno rozmixovaných orechov, ktoré môžete využiť aj ako náhradu syra či smotany v bezlaktózových receptoch
  • na oživenie šalátov a cestovín, ktorým kešu dodajú nielen zaujímavú štruktúru, ale aj zdravé tuky
  • ako náhradu pšeničnej múky pri namletí najemno
  • pre vyvážené raňajky – pridajte kešu do ovsenej kaše, müsli, granoly i jogurtu

Zároveň je dobré mať na pamäti, že sa vám v kuchyni bude najlepšie pracovať s naturálnymi a naozaj kvalitnými kešu orechmi bez aditív. Pokiaľ chcete staviť na istotu, skúste prémiové BIO kešu z našej ponuky. Označenie WW (z anglického whole white) dokladá, že ide o najvyššiu obchodnú triedu – jadrá majú svetlý slonovinový odtieň, sladkú chuť a iba minimum zlomkov v balení.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.