Potraviny energiu nielen dobíja, ale aj berú. Máte v jedálničku tie správne?

Si tým, čo ješ – toto známe príslovie mal údajne už pred niekoľkými tisíckami rokov vyslovil Hippokrates, avšak je nadčasové a platia stále. Jedlo nám má silu dodať nielen potrebné živiny, ale aj energiu, zatiaľ čo v iných prípadoch môže telo naopak zaniesť a unaviť. Ktoré potraviny teda zvoliť a kde nabrať energiu? Všetko sa dozviete v našom článku.

 

Unavená žena s hlavou na stole a rozliatu kávou

 

S únavou bojuje čoraz viac ľudí, na vine môže byť zle zložený jedálniček

Nedostatok energie sa prejavuje rôznymi spôsobmi – poklesom sústredenia a fyzickej výkonnosti, nevyrovnanú psychikou i zlou náladou. Pri dlhodobom deficitu dochádza aj k vážnym zdravotným problémom.

V spojitosti s únavou sa často spomína sedavý životný štýl a stres. Na vine môže byť z veľkej časti ale aj nevhodná strava. Jedálniček príliš často obsahuje veľké množstvo rafinovaných cukrov, ktoré vedú k nestabilnej hladine cukru v krvi, a tým pádom k únave. Naopak chýba bielkoviny, vláknina a voda. Môžeme teda povedať, že druh a množstvo prijímaných potravín hrajú zásadnú úlohu pri určovaní hladiny energie v priebehu dňa.

K čomu všetkému telo energiu vôbec potrebuje?

Energiu potrebujeme nielen na fyzický pohyb a manuálnu prácu, ale aj k rôznym fyziologickým funkciám ako je udržiavanie:

  • dýchanie
  • srdcovej frekvencie
  • stáleho krvného tlaku
  • telesnej teploty
  • práce orgánov, nervov atp.

Energia je dokonca nevyhnutná aj pre fungujúcu imunitu, harmonickú psychiku a myslenia. U detí potom dostatočný energetický príjem podmieňuje zdravý rast a optimálny vývoj.

 

Zdravé potraviny plné energie - banány, avokádo, semienka, orechy, zelenina

 

Zdravé potraviny, ktoré vám dodajú viac energie a podporí bdelosť aj sústredenie

Kvalitnú energiu môžete čerpať z nasledujúcich potravín, niektoré z nich sú podrobnejšie predstavené nižšie:

  • čerstvé i sušené ovocie a zelenina, vrátane štiav a smoothie
  • hnedá ryža, quinoa, strukoviny
  • ovsené vločky
  • orechy a semienka (i naklíčené) + výrobky z nich – mlieka, masla, oleja
  • superpotraviny
  • vajcia a prírodné zrejúce syry s enzýmami (kozie, ovčie, bryndza)
  • tučné ryby a morské plody
  • kvasená zelenina, olivy
  • rastlinné oleje (olivový, avokádový, sezamový atď.)
  • čokoláda bez mlieka a cukru, kakaové bôby
  • všeobecne raw strava

Jednou z najlepších možností, ako získať energiu, je zaradiť do jedálnička banány. Sú skvelým zdrojom komplexných sacharidov a obsahujú tiež draslík alebo vitamín B6. Aj preto ich majú v obľube vytrvalostný športovci, či už pred výkonom alebo v jeho priebehu.

Hnedá ryža všeobecne platí za veľmi výživnú potravinu, bohatú na vlákninu, minerály a vitamíny. Práve obsah vlákniny jej prepožičiava nízky glykemický index, vďaka ktorému môže pomôcť s reguláciou hladiny cukru v krvi aj s udržaním stálej hladiny energie v priebehu dňa.

Väčšina orechov vrátane mandlí, kešu a vlašských orechov je známa pre svoj obsah sacharidov a vlákniny, teda živín potrebných pre trvalý prísun energie. Ten navyše dokážu podporiť aj minerály ako mangán, železo a vitamín E alebo vitamíny skupiny B.

Ovsené vločky obsahujú rozpustnú vlákninu beta-glukán, ktorá v spojení s vodou vytvára v tráviacom systéme hustý gél a spomaľuje ako vyprázdňovanie žalúdka, tak vstrebávanie glukózy do krvi. Ovos je okrem toho tiež bohatý aj na vitamíny skupiny B, železo a mangán, ktoré napomáhajú procesu výroby energie.

V horkej čokoláde nájdeme stimulačné látky teobromín a kofeín, u ktorých bol preukázaný pozitívny vplyv na duševnú energiu a náladu. Zároveň ide o cenný zdroj antioxidantov.

Bojujete často s únavou? Dosť možno sú na vine tučné potraviny, cukor alebo alkohol

Niektoré potraviny energiu naopak uberajú, pretože telo zaťažujú náročným trávením aj nevhodnými látkami.

Potraviny a nápoje, na ktoré je lepšie dať si pozor:

  • alkohol: zanáša pečeň a obličky, telo potom musí vydať veľa síl k detoxikácii + negatívny vplyv na kvalitu a dĺžku spánku
  • biely cukor a výrobky z neho (napr. sladké pečivo, dezerty, cukrovinky, sladené cereálie): je len krátkodobým zdrojom energie, nasleduje rýchly útlm + nadmerná konzumácia navyše vedie k nadváhe, obezite a ďalším vážnym zdravotným problémom
  • energetické nápoje a kofeín: podobne ako u bieleho cukru – len krátkodobý zdroj energie sprevádzaný rýchlym poklesom a pocitom silnej únavy + negatívny vplyv na kvalitu a dĺžku spánku
  • cestoviny a biela múka: zanáša telo a zažívanie, zahlieňujú a obsahujú horšie stráviteľný lepok
  • tučné potraviny (napr. masť, údeniny, salámy): zaťažujú trávenie, obsahujú cholesterol
  • vyprážané jedlá + fast food: spracovanie tučných a vyprážaných jedál s minimom vlákniny všeobecne vyžaduje veľa energie

 

Ruky držiace hamburger, v pozadí s hranolkami, cibuľovými krúžkami a colou

 

Krátkodobý versus dlhodobý zdroj energie

Telo samozrejme vie spracovať energiu z rôznych potravín. Niektoré pôsobia ako rýchly zdroj energie s okamžitým nástupom a kratším účinkom, zatiaľ čo iné nastupujú pomalšie a uvoľňujú energiu postupne, v dlhšom časovom úseku. Ako rýchly zdroj všeobecne chápeme jednoduché cukry (napr. med, ovocie) a ako dlhodobý cukry komplexné/zložené (napr. ovsené vločky, ryža, zemiaky, cícer).

Toho, že existujú rôzne zdroje energie, sme si vedomí aj vo Fit-day, a preto vždy starostlivo volíme suroviny, ktoré perfektne doplnia zloženie našich produktov a vyvolajú požadovaný efekt.

Práve z toho dôvodu pridávame do našich smoothie či proteínov active ryžový sirup čoby dlhodobý zdroj energie, pretože ide o komplexný sacharid s nízkym glykemickým indexom, ktorý zároveň navodzuje aj dlhší pocit sýtosti. Vďaka tomu sa smoothie stává raňajkami alebo desiatou, ktoré podrží na niekoľko hodín a proteín active je tou najlepšou potréningovou výživou.

Oproti tomu kokosový MCT olej, tvoriaci neoddeliteľnú súčasť našich proteínových kaší, sa radí medzi okamžitých zdrojov energie, a práve preto príde vhod v okamihu, keď sa človek ráno pred prácou či školou potrebuje veľmi rýchlo prebrať a doplniť energiu. Vďaka unikátnemu zloženiu navyše nefunguje len ako zdroj energie pre telo, ale aj pre mozog.

Nepodceňujte ani pitný režim a kvalitný spánok

Množstvo vody v organizme, ktorá z približne 50–60 % tvoria celkovú váhu tela, je úplne zásadné pre to, aby ste sa cítili svieži a plní síl. Aj nedostatočný pitný režim tak môže byť príčinou únavy a poklesu výkonnosti.

Pamätajte na to, že denne by ste mali vypiť 2–3 litre tekutín, pre presnejšie prídel je dôležité zohľadniť váhu, vek, zdravotný stav i obvyklú fyzickú aktivitu. Na každých 15 kg váhy počítajte s asi 0,5 litre tekutín: napr. človek s hmotnosťou 75 kg by preto mal denne vypiť 2,5 litra. Zvlášť povzbudzujúce sú niektoré druhy čajov, napr. maté a zelený čaj alebo čerstvé šťavy a ovocná smoothie.

Ďalším dôležitým faktorom pre dostatok energie je okrem správne zvoleného jedálnička a príjmu tekutín aj dostatočný a kvalitný spánok. Podľa teórie konzervácie energie je spánok dôležitý na uchovanie energie, pretože v jeho priebehu umožňuje znížiť metabolizmus asi o 10–15 %. Príjem energie zo stravy potom nemusí byť taký vysoký. Dôležitosť vedci pripisujú aj fáze hlbokého spánku, kedy sa telo v najväčšej miere obnovuje a regeneruje a zvyšuje sa aj jeho schopnosť tvorby telesných energetických molekúl ATP. Nedostatok spánku zároveň spôsobuje aj horšiu výkonnosť alebo sústredenia.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.