Proteínová diéta (tiež bielkovinová či bielkovinná) patrí medzi jedny z najznámejších a najpopulárnejších redukčných programov. Nie je sa čomu diviť, ide o rokmi preverenú metódu znižovania telesnej hmotnosti. Pred viac než 40 rokmi ju popísal George L. Blackburn, ktorý pôsobil na Harvardovej univerzite ako zástupca riaditeľa divízie výživy. Aj vďaka jeho práci je dnes diéta medzi ľuďmi vcelku obľúbená. Aký je teda jej princíp, pre koho je vhodná a nakoľko striktné sú pravidlá?
Na úvod je potrebné definovať bielkovinu ako takú.
Čo je to bielkovina a na čo slúži?
Bielkovina predstavuje jednu z hlavných makroživín v našej výžive, pre ľudské telo je teda nenahraditeľná.
Keďže telesné bielkoviny podliehajú rozkladu a následne sú znovu vytvárané v priebehu tzv. anabolických dejov, ich dostatočný príjem v rámci vyváženej stravy je jednoducho nevyhnutný.
Bielkoviny majú pozitívny vplyv na:
- štrukturálne funkcie (výstavba a obnova buniek),
- imunitné funkcie,
- nutričné funkcie (príjem využiteľnej energie)
a sú podstatnou súčasťou regulačných a metabolických procesov.
Princíp proteínovej diéty
Princíp diéty je veľmi jednoduchý – redukčný program vyžaduje zvýšenú konzumáciu kvalitných bielkovín a obmedzený príjem sacharidov a tukov. Vďaka tomu sa organizmus umelo navodí do stavu tzv. ketózy, teda situácie, keď telo začne cielene spaľovať vlastné tukové tkanivo, ktorého sa snáď každý človek veľmi rád zbaví.
Telo v tomto bode využíva tukové bunky ako náhradný zdroj energie namiesto sacharidov, ktorých príjem je maximálne obmedzený. Vďaka zvýšenej konzumácii bielkovín sa zároveň nechudnú svaly, čo je veľmi výhodné a pre mnohých ideálna predstava diétneho plánu.
Ako funguje jedálny lístok?
Počas dňa postačia dva až tri bežné pokrmy jednoducho nahradiť špecifickými jedlami bohatými na bielkoviny, najčastejšie proteínovými kokteilmi. Tie sa vyznačujú minimálnou energetickou hodnotou, sýtosťou a pochopiteľne vysokým pomerom potrebných bielkovín.
Obmedzenia pri proteínovej diéte
Hlavné je minimalizovať príjem potravín obsahujúcich sacharidy a tuky. Medzi zakázané potraviny, ktoré by mohli zhatiť výsledok diéty, sa preto okrem iného radia:
- sladené a alkoholické nápoje,
- údeniny, ako napr. párky a salámy,
- pečivo, dezerty, sušienky a koláče,
- marmelády, kompóty a sladké nátierky.
Odporúčané potraviny
Počas diéty sú naopak povolené ryby, ako je pstruh, zubáč, ostriež či treska a tiež morčacie a kuracie mäso. Všeobecne sa však odporúča mäso príliš nekonzumovať, a to z dôvodu vysokého podielu bielkoviny v samotných proteínových kokteiloch (minimálne zo začiatku diéty).
Zo zeleniny stavte na brokolicu, zelené fazule, zeler alebo pór. Výborný je tiež baklažán, rukola, špenát, všetky strukoviny a lesné huby. Veľmi obľúbenou potravinou pri proteínovej diéte je rovnako tofu a nezabúdajte ani na oriešky. Tie však musia byť v naturálnej forme bez soli.
Prednosti programu
Bielkovinová diéta sa všeobecne považuje za pomerne prirodzené a pre telo bezpečné chudnutie. Odbúrava sa pri ňom predovšetkým tuková hmota a nie svalovina. Telo dostáva potrebné množstvo proteínov, a preto svaly nemôžu ubúdať tak rýchlo, ako je to pri drastickom hladovaní a pri mnohých iných typoch diét.
Počas proteínovej diéty tiež nebudete trpieť stresom z pocitu, že vaše telo má nedostatok živín a vy trpíte hladom. Vďaka tomu redukčný program predchádza neslávne známemu jojo efektu a opätovnému priberaniu na váhe.
Nevýhody programu
Aj proteínová diéta má svoje nevýhody. Základom je absolvovať ju pod lekárskym dohľadom. Na rýchlo odbúravané tuky sa, bohužiaľ, dokážu naviazať i pre ľudský organizmus škodlivé látky. Odborník by preto mal človeka počas chudnutia pravidelne kontrolovať.
Diétny program sa tiež neodporúča tehotným a dojčiacim ženám, dospievajúcim a osobám s ochorením obličiek, pečene a srdca.
Pokiaľ vás diéta zaujala, môžete si vybrať medzi 20-dňovou a 40-dňovou verziou tohto populárneho redukčného programu za zvýhodnenú cenu.