Zo stévie sa stal svetový fenomén, má povesť zázračného sladidlá a spája sa s celou radou pomerne úctyhodných benefitov. Čo zaujme snáď každého je napríklad jej veľmi nízka kalorická hodnota (prakticky nulová) a extrémna sladkosť (len pre porovnanie, stévia je asi 300x sladší ako klasický biely cukor). Pre ucelený obrázok o stévii by ste toho ale mali vedieť oveľa viac.
Nenápadná zelená rastlina a kde ju hľadať
Stévia cukrová (tiež nazývaná stévia sladká, sladká tráva alebo medové lístky) je rastlina z čeľade astrovité, dorastajúca do výšky 50–100 cm s drobnými, sýto zelenými listami a bielymi kvetmi. Aj keď existuje vyše sto rôznych druhov stévie, iba stévia cukrová obsahuje chemické zlúčeniny – steviol-glykozidy – vďaka ktorým jej listy chutia sladko.
Stévii by sme pôvodne našli výhradne v pralesoch Južnej Ameriky, dnes sa ale vo vlhkých lokalitách pestuje prakticky po celom svete. Ide predovšetkým o Paraguaj, Keňu, Čínu a Spojené štáty americké, spomenúť ale môžeme aj Vietnam, Brazílii, Indii, Argentínu alebo Kolumbii.
Spracovanie stévie aneb 3 jednoduché kroky
- Pestovanie – stévia sa najčastejšie pestuje zo zelených odrezkov v skleníkoch. Po niekoľkých týždňoch, keď sú rastliny dostatočne silné, sa presadia na voľné pole.
- Úroda a sušenie – akonáhle sú listy stévie dostatočne sladké, zberajú sa a suší.
- Extrakcia sladidlá – pri procese podobnom vareniu čaju sa sušené listy stévie namáčajú vo vode, aby sa získal sladký extrakt, ktorý sa potom filtruje a čistí.
Konečným produktom môže byť koncentrát v tekutej forme, tabletkách alebo v prášku. Práve prášková forma je ideálnou náhradou klasického cukru.
Žiadny nový objav: Stéviu poznali už staré indiánske kmene
Aj keď sa môže stévie zdať, že je stévia relatívne nedávnym objavom, v skutočnosti ju na osladenie nápoja maté bežne užívali už juhoamerickí Indiáni pred mnohými storočiami. Tí napokon využívali listy stévie aj v rámci liečiteľstve (na pálenie záhy alebo cukrovku) a výluh im slúžil ako ústna voda.
V priebehu 18. storočia sa stévia začala viac užívať naprieč Južnou Amerikou vrátane Argentíny a Brazílie. Na začiatku tridsiatych rokov minulého storočia izolovala dvojica francúzskych chemikov steviol-glykozidy, zlúčeniny, ktoré stévii prepožičiavajú sladkú chuť, zatiaľ čo v roku 1977 sa Japonsko stalo vôbec prvou krajinou, ktorá začala stéviou sladiť potraviny a nápoje. Európska únia schválila stévii k užívaniu v roku 2011 a od tej doby je bežne dostať v lekárňach, supermarketoch aj zdravých výživách. Stévii môžete napríklad často nájsť aj v zubných pastách alebo žuvačkách.
Prečo sladiť stéviou?
Najčastejšie skloňované benefity stévie možno jednoducho predstaviť v pár bodoch:
- minimum kalórií
- vysoká miera sladivosti
- nezvyšuje hladinu cukru v krvi, naopak
- vhodná pre diabetikov
- protizápalové a antibakteriálne účinky
Ako je to v skutočnosti s obsahom kalórií
Hoci sa to môže zdať prekvapivé, stévia skutočne neobsahuje takmer žiadne kalórie. Aj keď sú steviol-glykozidy molekuly cukru (a tým pádom technicky vzato kalórie obsahujú), telo ich nedokáže tráviť ako bežné potraviny.
Kým sa klasický cukor štiepi na glukózu a fruktózu, ktoré sa vstrebávajú do krvného obehu a ďalej využívajú, steviol-glykozidy prechádza tenkým črevom neporušené. Kompletne sa trávi až v hrubom čreve, ale namiesto vstrebaní sa do krvného obehu sú molekuly cukru stévie pohltené baktériami. V tomto jednoduchom princípe sa teda skrýva celá unikátnosť stévie čoby nízkokalorického sladidla.
Stévia a ľudské zdravie - schválená Svetovou zdravotníckou organizáciou
Stévia prešla celým radom testovania, na základe ktorých sa dočkala schválenia zo strany Európskeho úradu pre kontrolu liečiv aj americké Správy potravín a liečiv (FDA). Ku konzumácii ju v jej čistej podobe odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorej výskumy z roku 2006 (1, 2, 3) dokonca nielen obhájili zdravotnú nezávadnosť stévie, ale naopak poukázali na možné benefity tohto prírodného sladidla. Okrem toho sa stévia bežne používa v Japonsku už viac ako 30 rokov bez hlásenia akýchkoľvek zdravotných komplikácií.
Iné štúdie sa v súčasnosti stále pripravujú alebo ešte neboli plne ukončené. Stévia napríklad doteraz nebola dostatočne vytestovaná vo vzťahu k tehotným a dojčiacim ženám a deťom. V týchto prípadoch sa zatiaľ odporúča konzultácia s ošetrujúcim lekárom. Rovnako tak, ak vás trápi nízky krvný tlak alebo trpíte na problémy s obličkami.
FDA stanovila prijateľný denný príjem pre steviol-glykozidy na 4 mg/kg telesnej hmotnosti na deň.
Pomôže s cukrovkou, vysokým krvným tlakom, ale aj chudnutím a zubnými kazmi
- Príde vhod diabetikom
Stévia sa všeobecne odporúča ako doplnok stravy u jedincov, ktorí trpia cukrovkou II. typu. Zvyšuje citlivosť na inzulín, vďaka čomu pomáha znižovať hladinu cukru v krvi.
- Znižuje krvný tlak
Pri dlhodobom používaní stévie boli preukázané pozitívne účinky na vysoký krvný tlak u ľudí trpiacich hypertenziou, pretože dokáže rozširovať cievy.
- Kontroluje váhu
Vďaka tomu, že stévia obsahuje minimum kalórií, predstavuje ideálny spôsob sladenie aj v dobe chudnutie. Môže sa tak stať súčasťou vyváženej stravy, ktorá pomáha znižovať energetický príjem bez obetovania jej chuti.
- Proti zubnému kazu
Stévia sa okrem iného dá využiť aj v rámci prevencie vzniku zubného kazu, a to pre svoje antibakteriálne a protizápalové účinky, kedy brzdia rast zubného plaku. Aj preto je častou ingrediencií v zubných pastách.
Kde všade využijete stévii ako náhradu rafinovaného cukru
Stévii je možné univerzálne použiť namiesto stolového cukru v obľúbených potravinách a nápojoch. Štipka stévie v prášku zodpovedá približne jednej čajovej lyžičke stolného cukru.
Stévii môžete pridať do:
- kávy alebo čaju
- domáce limonády
- smoothie
- cereálií a nesladených jogurtov
V prípade pečenia koláčov, sušienok atp. môže stévie vyvolať príchuť pripomínajúce sladké drievko, čo je samozrejme nie každému príjemné.
Fit-day produkty doslazujeme výhradne stéviou
Pretože si vo Fit-day zakladáme na vysokej kvalite ingrediencií aj receptúry ako také, rozhodli sme sa pre čo najšetrnejší spôsob dochutenie našich produktov. S výnimkou proteínových kaší, do ktorých pridávame panelu (sušenú trstinovú šťavu), doslazujeme produkty výhradne stéviou – či už sa jedná o proteínové nápoje, smoothie alebo proteínové mugcaky. Vďaka tomu si môžete dopriať príjemne sladkú chuť bez výčitiek, presvedčiť sa môžete sami.