Tieto mýty o proteínoch ste už určite počuli. Prečo im neveriť?

Pravdepodobne ste už počuli tvrdenie, že je proteínový prášok len pre športovcov a pokiaľ sa každý deň nepotíte v posilňovni, len vám doma zbytočne zaberá miesto. Alebo niekto povedal, že si proteínom zaručene poškodíte obličky, a navyše do seba dostanete veľa éčok? Presvedčte sa s nami, že tieto a ďalšie zaužívané názory nemôžu byť ďalej od pravdy.

 

Vrchný pohľad na bielu dózu s čokoládovým proteínovým práškom a odmerkou na svetlom pozadí

 

Proteíny sú len pre športovcov a kulturistov

Proteínové prášky už dávno nie sú výsadou profesionálnych športovcov a bodybuilderov, ktorí sa ženú za maximálnym výkonom. Naopak sa skvele hodí aj do bežného jedálnička a rozhodne sa nie je čoho obávať. Ich konzumácia môže prospieť prakticky komukoľvek, napríklad tým, ktorí:

  • nezvládajú prijať dostatok bielkovín z bežnej stravy,
  • chcú chudnúť alebo si udržať optimálnu váhu,
  • prípadne cez deň často bojujú s pocitom hladu.

Veľkou výhodou je rýchla a efektívna príprava v shakeri, vďaka ktorej môžete mať do 2 minút pripravený koktail. S proteínmi sa toho dá ale vymyslieť oveľa viac – prášok využijete aj v kuchyni na prípravu nutrične vyvážených pokrmov. Je pritom jedno, či pridáte odmerku do svojho smoothie, ovsenej kaše, cesta alebo napríklad krémovej polievky.

Majú negatívny efekt na funkciu obličiek a pečene

Vôbec jedna z najčastejších obáv, ktorá zrádza množstvo ľudí od používania proteínových doplnkov stravy. Predtým sa odborníci skutočne domnievali, že vysoký príjem bielkovín môže u inak zdravých osôb poškodzovať obličky a pečeň, súčasné štúdie ale túto domnienku opakovane vyvracia (1, 2) a naopak neexistujú žiadne potvrdzujúce dôkazy.

Je síce pravda, že viac bielkovín v strave zvyšuje tlak v obličkách, ktoré následne filtrujú väčší objem krvi než obvykle, čo ale zároveň neznamená, že dochádza k ich poškodzovaniu – ide o normálnu telesnú reakciu.

Svoj príjem bielkovín by si v nadväznosti na zdravie filtračných orgánov mali kontrolovať tí, ktorí trpia ich chronickým ochorením alebo zníženou funkciou, a majú tak väčšie problémy s vylučovaním odpadových produktov, ktoré vznikajú pri odbúravaní bielkovín. To však platí nielen v prípade konzumácie proteínových práškov, ale všeobecne stravy bohatej na bielkoviny.

 

Hrachový proteín v prášku v sklenenej miske obklopenej guličkami žltého hrachu

 

Vegánske proteíny nie sú tak kvalitné ako tie srvátkové

Vysoké percento ľudí stále zatvrdnuto verí tomu, že rastlinné proteíny vyrobené napríklad z hrachu, sóje alebo ryže, neprinášajú telu rovnaký blahodarný efekt ako tie srvátkové. Dôvodom je predovšetkým to, že v porovnaní so živočíšnymi bielkovinami bývajú tie rastlinné nekompletné, teda bez obsahu všetkých 9 esenciálnych aminokyselín – tie si telo nedokáže samo vyrobiť a bezpodmienečne ich preto potrebuje doplniť. Sú dôležité pre rast svalov, ale aj ich výživu, rovnako ako v prípade šliach, kostí a kože. Nenechajte sa ale zmiasť, s rastlinnými proteínmi skrátka neprídete.

Jednak medzi rastlinnými proteínmi existuje výnimka, a to sójový proteín, ktorý má rovnako ako srvátkový kompletný aminokyselinový profil, v ďalších prípadoch je perfektne jednoduchým riešením spojenie dvoch alebo viacerých proteínov rastlinného pôvodu za účelom dosiahnutia rovnakého výsledku. Príkladom môže byť zmes hrachového a ryžového proteínu, ktoré sa vzájomne doplnia nielen v chýbajúcich esenciálnych aminokyselinách, a dajú za vznik kvalitnému palivu pre telo.

Mnohí spochybňujú aj efektívnosť rastlinných proteínov v otázke budovania svalovej hmoty. Ako ale preukázali mnohé štúdie, rastlinné i srvátkové proteíny sú pre rast svalov rovnako účinné, ak obsahujú podobné množstvo bielkovín a BCAA aminokyselín v jednej porcii (3, 4, 5).

Okrem toho sú rastlinné proteíny všeobecne šetrnejšie k prírode, obsahujú viac živín a siahnuť po nich môžu aj vegáni vďaka absencii laktózy.

Sú plné chémie a aditív

Rovnako ako pri iných potravinách, aj pri výbere proteínového prášku môžete voliť z množstva možností vrátane dramaticky odlišnej kvality zloženia a je len na vás, ako sa rozhodnete. Pokiaľ u vás víťazí prírodné zloženie bez konzervantov, farbív a umelých aróm, určite si vyberiete aj medzi proteínmi, stačí hľadať správne značky.

Pri výrobe rastlinných proteínov Premium kladieme na čistotu zloženia maximálny dôraz, a preto v našich produktoch nenájdete žiadne pridané látky, geneticky modifikované suroviny ani alergény ako je laktóza, lepok alebo sója. Pracujeme len s hrachovo-ryžovým proteínovým práškom a niekoľkými málo prémiovými ingredienciami prírodného pôvodu.

 

Muž so zatnutými svalmi pózuje s čiernou dózou proteínového prášku

 

Automaticky po nich rastú svaly

Znamená viac proteínu viac svalov? Toto tvrdenie sa stáva pravdivým len v tom okamihu, keď konzumáciu proteínových nápojov doplníte o pravidelné návštevy posilňovne a kvalitne zostavený jedálniček so zodpovedajúcim množstvom kalórií a vyváženým pomerom makro i mikroživín.

Aj keď sa proteín, respektíve aminokyseliny v ňom obsiahnuté, podieľajú na obnove a budovaní svalovej hmoty a limitujú jej úbytok, len na základe jeho množstva v jedálničku svaly samy od seba nezačnú zázračne nadobúdať na objeme – silový tréning je v tomto prípade nevyhnutnosťou. Skutočne teda záleží na tom, s akým cieľom proteín do svojho jedálnička zaraďujete. Ak chcete iba doplniť svoj denný príjem bielkovín, nemusíte mať obavy, že sa za mesiac cez veľké bicepsy nezmestíte do svojho obľúbeného trička.

Ich cenovka je nadsadená

Príde vám niekoľko desiatok euro za dózu plnú prášku jednoducho veľa? Skúste vziať do úvahy celkovú gramáž a najmä počet porcií – dosť možno vás prekvapí, na koľko korún razom jedna porcia vyjde.

Napríklad s proteínom Premium začína cena za jednu porciu, ktorá obsahuje celých 29 gramov bielkovín, na bezkonkurenčných 1,65 eurách. Za rovnakú dávku obdobne kvalitných a pre telo využiteľných bielkovín, ale z iných zdrojov, by ste si takmer určite priplatili. Práškový proteín je tak vo výsledku dostupnejší, než sa môže na prvý pohľad zdať.

Myslieť je zároveň treba aj na to, že proces výroby proteínu je pomerne komplexnou a rozhodne nie lacnou záležitosťou, rovnako tak je nutné zohľadniť aj kvalitu vstupných surovín, ktorá sa podpisuje na celkovej cene. 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.